Dzięki swoim właściwościom, kwas hialuronowy odpowiada za prawidłowe nawilżenie i ujędrnienie naszej skóry. Niestety, wraz z wiekiem ubywa go nam, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jego braków. W dzisiejszych czasach można to robić na wiele sposobów, stosować kremy, kapsułki czy inne substancje aplikowane na skórę, ponieważ kwas hialuronowy jest produkowany metodami biotechnologicznymi. Z czego wynikają jego cudowne właściwości?

Kwas hialuronowy zazwyczaj składa się z trzech form kwasu wzajemnie się uzupełniających.

W górnych warstwach naskórka działa nawilżająco, tworząc warstwę chroniącą przed utratą wody. Dzięki temu zapewnia nam jędrną, nawilżoną i odżywioną skórę. Wnika także do głębszych warstw, gdzie trwale wiąże wilgoć oraz jest nośnikiem ułatwiającym wprowadzenie innych składników aktywnych w głąb skóry.

Czy wiesz o tym, że kwas hialuronowy występuje w ludzkiej skórze? Wraz z kolagenem stanowi główny składnik skóry. Jest również głównym składnikiem płynu stawowego. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego i odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym ruchu stawu. Gdy zmniejsza się jego poziom dochodzi do zwyrodnienia stawów.

Zastosowanie płynu hialuronowego.

„Wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek, podnoszenia owalu twarzy, ujędrniania i rewitalizacji skóry, wygładzania zmarszczek na szyi i dekolcie, zabiegu korekty nosa czy modelowania i powiększania ust. Nic więc dziwnego, że w kosmetykach stanowi najbardziej wartościowy składnik nawilżający. Tworzy też powłokę ochronną na naszej skórze, która zapobiega utracie wilgoci, przez co możemy dłużej cieszyć się jędrną, miękką i piękną skórą.

Kwas hialuronowy możemy także znaleźć w składzie płynów do soczewek i kropli do oczu, ponieważ naturalnie jest też składnikiem filmu łzowego. Dzięki swoim właściwościom pomaga też w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka.”

Stosowanie kwasu

Kwas hialuronowy można używać zewnętrznie na skórę, po dodaniu go do kremu. Można także bezpośrednio wstrzyknąć kwas, przez osobę za to odpowiedzialną (lekarz medycyny estetycznej).
Oczywiście wstrzykiwanie pod skórę daje o wiele lepsze efekty, ponieważ cząsteczki kwasu są za duże aby przebić się przez komórki naszej skóry. Należy pamiętać, że nie jest wskazane poddawać się zabiegom w trakcie ciąży i laktacji.

Źródła:

portal.abczdrowie.pl
poradnikzdrowie.pl