Zanieczyszczenia powietrza, wdychane na co dzień, dostają się do naszego układu oddechowego – w tym płuc – i mogą powodować rozmaite choroby. Jak oczyścić płuca z pyłów? Na pomoc przychodzi haloterapia!

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że emisja pyłów do środowiska w 2010 roku wyniosła 445 tys. ton, co w przeliczeniu daje 1,2 ton pyłu dziennie. Ta ogromna ilość pyłu każdego dnia oddziałuje na nasze zdrowie. Czy możemy ją zbagatelizować?
Szczególny problem występuje w sezonie grzewczym, kiedy z pieców na paliwa stałe wydobywają się pyły, rakotwórczy benzo[a]piren (który odpowiada za problemy nowotworowe) oraz inne szkodliwe substancje. Często użytkownicy tych pieców palą węglem najniższej jakości (np. miałem). Nierzadko bezkarnie spalane są również śmieci, choć jest to nielegalne – niestety władze samorządowe od wielu lat nie potrafią zaradzić temu problemowi.
Palenie śmieci jest źródłem wielu toksycznych związków powodujących poważne konsekwencje zdrowotne – raka, zawały serca itd. Kolejną przyczyną fatalnej jakości powietrza jest ruch samochodowy. Jest on źródłem przekroczeń dwutlenku azotu, ale również przyczynia się do powstania zanieczyszczeń pyłowych. Oszacowano, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym przedwcześnie umiera około 400 mieszkańców Krakowa.

under-smog-1235497-1920x1440

Jak możemy się bronić przed smogiem?
Na szczęście, natura dostarcza szeregu ziół i roślin, które zapewniają intensywne odżywianie układu oddechowego.
Jakie zioła są korzystne dla układu oddechowego?
1. Korzeń Osha
Osha to zioło pochodzące z obszaru Gór Skalistych i historycznie było wykorzystywane przez rdzennych Amerykanów do działania na drogi oddechowe. Korzenie tej rośliny zawierają kamforę i inne związki, które pomagają zwiększyć krążenie krwi w płucach, co ułatwia ćwiczenie głębokich oddechów.
2. Eukaliptus
Pochodzi z Australii i służy nie tylko Koalom. Aborygeni, Niemcy i Amerykanie używali orzeźwiającego olejku aromatycznego z eukaliptusa, aby wspierać działanie układu oddechowego i łagodzenie podrażnienia gardła. Eukaliptus jest powszechnym składnikiem w pastylkach na kaszel i syropów, a jego skuteczność jest związana z występowaniem związku o nazwie cyneol. Cineol ma wiele korzyści – jest środkiem wykrztuśnym, może łagodzić kaszel, zwalcza zatory i łagodzi podrażnione fragmenty zatok. Dodatkowa korzyść polega na tym, że eukaliptus zawiera przeciwutleniacze, wspomaga system immunologiczny w czasie choroby, zimna lub innych dolegliwości.
3. Miodunka
Dziko rosnące rośliny, które rzeczywiście wyglądem przypominają tkankę płuc. Jednak ten naturalny środek nie tylko tak wygląda. Już w XVII wieku, miodunka była wykorzystywana do leczenia płuc i układu oddechowego oraz usuwania zatorów w płucach. Zawiera także związki, które są bardzo skuteczne przeciw szkodliwym organizmom, jakie mają wpływ na nasz układ oddechowy.
4. Oregano
Chociaż oregano zawiera witaminy i składniki odżywcze wymagane do prawidłowego działania układu immunologicznego, jego podstawowe korzyści leżą w zawartości kwasu karwakrolowego i rozmarynowego. Oba związki są naturalnymi lekami obkurczającymi naczynia i reduktorami histaminy, co ma bezpośredni, korzystny wpływ na drogi oddechowe i przepływ powietrza do nosa. Oregano ma tak wiele korzyści dla zdrowia, że butelka olejku z oregano powinna być w każdej apteczce.
5. Liść banana rajskiego
Z owoców, podobny jest wyglądem do bananów, ale liście były używane od setek lat, aby złagodzić kaszel i dać ukojenie podrażnionej śluzówce. Badania kliniczne pokazały, że jest korzystny w zapobieganiu kaszlu, przeziębieniom i podrażnieniom płuc. Liść ma dodatkowy bonus, że może to pomóc złagodzić suchy kaszel przez produkcją śluzu w płucach.

industry-611668_1920

Użycie
Pozostaje jednak pytanie: jak używać tych składników? Jeżeli chodzi o liście, najlepszym wyborem jest inhalacja, należy wtedy polać gorącą wodą kilka liści eukaliptusa, a następnie wdychać parę w celu złagodzenia infekcji płuc. Jeżeli zaś mamy oleje aromatyczny, mamy do wyboru:
  • Okład – Namoczyć tampon w 2ml oleju eukaliptusowego dobrze rozprowadzonego w 100ml wody i przykładać na zapalenia, bolesne stawy czy poparzenia.
  • Płukanka do gardła (Eukaliptus) – Rozpuścić 5 kropel olejku eukaliptusowego w szklance wody, dobrze wymieszać i płukać gardło w celu złagodzenia infekcji gardła.
  • Inhalacja (drugi sposób) – Dodać 10 kropel olejku do niewielkiej ilości gorącej wody i wdychać parę, aby złagodzić infekcje płuc.
  • Olejek do masażu (Eukaliptus) – Zmieszać 10-20 kropli olejku eukaliptusowego z 10-20 kropel olejku z rozmarynu w zaparzonym oleju z morszczyna lub olejku migdałowym, masować miejsca z bólami reumatycznymi lub artretycznymi.
  • Napar (Miodunka) – zalać 1 – 2 łyżeczki suszonego zioła gotującą wodą i zostawić na 10-15 minut do zaparzenia. Pić napar z miodunki plamistej trzy razy dziennie.
  • Nalewka (Miodunka) – Można brać 1 – 4ml nalewki z miodunki plamistej trzy razy dziennie.
Produkty te, można nabyć w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zielarskim, a także ekologicznym.
Aby uchronić się przed szkodliwym działaniem smogu, możemy także używać:
– Korzeń omamu wielkiego,
– Lobelię,
– Krzew Chaparral
– Mięte pieprzową.


Źródła:

krakowskialarmsmogowy.pl
wolna-polska.pl
polki.pl
herbs2000.com