Habanero pochodzi z półwyspu Jukatan i Wysp Karaibskich, o czym świadczy nazwa papryczki „Habanero” oznacza „z Havany”. Jest to jedna z najostrzejszych odmian chili, jednak mimo nadzwyczaj ostrego pieczenia, pozostawia uczucie odświeżenia i posmak tropikalnych owoców.

Pradawne powiedzenie głosi, iż papryka ta mieni się wszystkimi kolorami piekła i tylko szatan oraz Meksykanie mogą ją jeść w całości. Papryka Habanero w skali ostrości Scoville zajmuje jedno z najwyższych miejsc ze średnią punktów 285.000, a jej specjalnie wyhodowana pododmiana – Red Savina Habanero, uzyskała w tej skali 577.000 punktów.

Jest tak ostra, ponieważ Habanero zawiera w sobie wysokie stężenie kapsaicyny. Dla porównania Tabasko uzyskało od 30.000 do 50.000 punktów, a słodka papryka 0 punktów.

Jak działa zawarta w Habanero kapsaicyna?

Uczeni z uniwersytetu w Nottingham (Anglia) przeprowadzili badania nad kapsaicyną podawaną wewnętrznie. Dotychczas stosowano ją zewnętrznie jako plastry przeciwbólowe w reumatyzmie i artretyzmie. Podając kapsaicynę wewnętrznie chorym na nowotwory zwierzętom, zauważyli cofnięcie się choroby.

Wyciągnęli z tego wniosek, iż kapsaicyna po dostaniu się do organizmu zabija mitochondria komórek rakowych, które są odpowiedzialne za ich podział i rozrost.

Trzeba jednak pamiętać, że kapsaicyna w dużych stężeniach jest śmiertelną trucizną. Przedawkowanie objawia się kłopotami z oddychaniem, sinieniem skóry i konwulsjami. Nie należy się jednak obawiać, gdyż naturalnie występujące stężenia tego związku w żywności, są znacznie niższe od dawki śmiertelnej.

Zbyt wysokie stężenie kapsaicyny w żywności uniemożliwia spożycie jej przez większość ludzi. Oznacza to, że przypadki zatruć kapsaicyną są niezmiernie rzadkie. 

Warto dodać, że kapsaicyna nie powoduje żadnych trwałych uszkodzeń tkanek – pobudza jedynie komórki nerwowe w dokładnie ten sam sposób, jak podczas uszkodzenia na skutek urazu mechanicznego lub poparzenia. Jej działanie toksyczne w zbyt dużych dawkach wynika tylko z nadmiernego porażania układu nerwowego i zakłócania jego normalnego funkcjonowania.

Co można zrobić z papryczek?

Papryczki Habanero można dodawać do ostrych sals, zup, gulaszy oraz sałatek. W szczególności nadają się jako składnik marynat, wszelkich dań kuchni karaibskiej i meksykańskiej, sosów barbecue oraz jako dodatek do steków. Najbardziej zatwardziałym kulinarnym smakoszom polecamy sos zrobiony z papryczek habanero oraz ziaren świeżego pieprzu.

papryczka habanero

Przepis na miksturę z Habanero

  • 1 kilogram papryczek, obmyj i pokrój na możliwie najdrobniejsze cząstki razem z gniazdami nasiennymi (połowa kapsaicyny znajduje się właśnie w gniazdach nasiennych)

Uwaga! Wykonuj tę czynność koniecznie w rękawiczkach, a potem kilkakrotnie umyj ręce. Nie dotykaj oczu ani miejsc intymnych.

  • umieść posiekane papryczki w słoiku i zalej 1 litrem oleju szlachetnego, najlepiej z pestek winogron
  • odstaw słoik w chłodne i zaciemnione miejsce (najlepiej do lodówki) na 7 do 10 dni, codziennie kilkakrotnie wstrząsając. Po upływie tego czasu można zlać płyn do butelki

Uwaga! Trzymaj miksturę przez cały czas w lodówce. Odlewaj do małych butelek lub słoików. Mikstura nie zawiera konserwantów.

Stosowanie

Używaj 5 razy dziennie, przed każdym posiłkiem popijać mlekiem dla złagodzenia ostrości (tylko mleko ma właściwości łagodzące). Można także nanieść kilka kropli (wedle uznania, w miarę przyzwyczajenia dawkę można zwiększać do maksymalnie 1 łyżki) na kromkę chleba grubo posmarowaną masłem.

Spożywanie kapsaicyny nie daje żadnych skutków ubocznych ponieważ składniki są naturalnymi produktami spożywczymi. Trzeba jednak pamiętać aby dawkować zażywanie kapsaicyny, tak aby przyzwyczaić organizm do jej spożywania. Należy także zwracać uwagę na jakość i cenę papryki, w marketach cena za kilogram może osiągać od 120 – 200zł/kg.