Dynia to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych. Najprawdopodobniej pochodzi z Meksyku, choć jej pochodzenie nie jest do końca znane. Dzięki beta-karotenowi posiada unikalną pomarańczową barwę, niepowtarzalny smak i cenne właściwości.
Właściwości i wartości odżywcze dyni
Dynia posiada mnóstwo witamin i składników odżywczych. Możemy w niej znaleźć między innymi:
- witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, C, E, PP, a także kwas foliowy
- do tego cenne minerały jak magnez wapń i potas, a także wiele innych
- jest cennym źródłem błonnika i białka
Dynia posiada właściwości pobudzające jelita do działania oraz poprawiające ich perystaltykę. Jest wybitnie lekkostrawna, dzięki temu nie obciąża wątroby ani żołądka.
Działa moczopędnie, przez co poprawia pracę nerek i całego układu moczowego. Jest pomocna w odkwaszaniu organizmu, zapobiega chorobom reumatycznym oraz ewentualnie wspomaga ich leczenie.
Najcenniejszą właściwością dyni jest jej wpływ na wzrok. Dzięki wysokiej zawartości wspomnianego beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny, poprawia widzenie i chroni przed zaćmą oraz zespołem suchego oka.
Dynia w kuchni
Dynię należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Najlepsze dynie to te ciężkie, o symetrycznym kształcie. Świetnie komponuje się z przyprawami takimi jak: cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa czy ziele angielskie.
Cięcie dyni należy rozpocząć od usunięcia górnej części z ogonkiem. Następnie należy ją przeciąć na pół oraz usunąć wszystkie pestki i włókna. Następnie pokroić na dowolnej wielkości kawałki.
Uwaga! dynia po rozkrojeniu musi być przyrządzona w tym samym dniu
Dynię można przyrządzać na kilka sposobów:
- małe kawałki można gotować na parze przez mniej więcej 12 minut
- duże kawałki dyni można gotować w garnku z wodą (wystarczy 1-2 szklanki wody) pod przykryciem około 30 minut
- średniej wielkości kawałki ze skórką należy ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez 35 minut w temperaturze do 180°C
Z ugotowanej lub upieczonej dyni można zrobić puree, które jest bazą do sporządzenia zupy, ciasta lub farszu do pierogów.