Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez kapusty kiszonej, najlepiej takiej zrobionej własnoręcznie. Robiąc własne kiszonki mamy gwarancję smaku oraz właściwości zdrowotnych przetworów.

Kiszona kapusta to bogactwo minerałów, witamin, szczególnie witaminy C oraz bakterii kwasu mlekowego, które usprawniają pracę jelit i układu odpornościowego. Sok z kapusty doskonale odkwasza organizm, działa łagodząco na wrzody żołądka oraz oczyszcza z toksyn.

Kapusta kwaszona, a kiszona..

Kapusta kwaszona w przeciwieństwie do kiszonej, nie jest poddawana naturalnej fermentacji. Do przygotowywania kapusty kwaszonej używa się ocet, cukier i sól. Taka kapusta smakuje zupełnie inaczej i nie wpływa tak korzystnie na nasz organizm jak kiszonki.

Kapusta kiszona w kuchni

Kiszoną kapustę spożywa się na surowo jako składnik surówek, ze startym jabłkiem, marchewką czy cebulą. Świetnie smakuje ugotowana z dodatkiem boczku i kminku, a także jako składnik bigosu , pierogów czy krokietów.

Można z niej ugotować kapuśniak czy sławną góralską kwaśnicę na żeberkach. Kapusta kiszona ugotowana z dodatkiem grzybów, wraz z karpiem i makówką jest symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Przepis na kapustę kiszoną

Kapustę można kisić zarówno w słoikach, drewnianej beczce, czy w specjalnym glinianym naczyniu. Nie ważne którą opcję wybierzemy, sposób kiszenia pozostaje niezmienny.

Świeże główki kapusty białej szatkujemy w cienkie paski. Im kapusta będzie cieniej poszatkowana, tym puści więcej soku i wyjdzie smaczniejsza.

Układamy w dużej misce kilkucentymetrowe warstwy kapusty, każdą warstwę zasypujemy równomiernie solą (mniej więcej płaska łyżka soli na 1 kg kapusty).

Dobrze ugniatamy i mieszamy kapustę, aby sól równomiernie się rozprowadziła. Następnie przykrywamy miskę i odstawiamy na godzinę.

Po godzinie ponownie mieszamy kapustę, jeszcze raz mocno ugniatamy i odstawiamy na kolejne 2 godziny. Po tym czasie kapusta powinna zmięknąć i puścić sporą ilość soku.

Przekładamy kapustę do wybranego naczynia i mocno ubijamy. Można dodać do niej przyprawy takie jak: czosnek, koper czy kminek, ale nie jest to konieczne.

Dokładnie przykrywamy naczynie lub zakręcamy zakrętki i odstawiamy do komórki.

Kapusta kiszona będzie gotowa po 4-5 dniach. Z biegiem kolejnych dni jej smak będzie się wyostrzać i stawać bardziej wyrazisty.

Aby spowolnić proces fermentacji należy umieścić naczynie w chłodnym miejscu lub słoiki w lodówce.