Jest wiele sposobów na zwalczanie infekcji w okresie zachorowań. Jeżeli nie chcemy truć swoich dzieci sztucznymi preparatami, najlepiej podawać im przez cały okres jesienno-zimowy własnoręcznie zrobiony naturalny antybiotyk. Przepis ten chętnie stosowały nasze babcie z uwagi na łatwe wykonanie i dostępność składników.

Przepis na naturalny antybiotyk z czosnku, miodu i cytryny

Składniki:

  • 3 cytryny
  • 2 główki czosnku (najlepiej stosować polską odmianę Harnaś)
  • 250g miodu
  • 1 szklanka przegotowanej wody

Przygotowanie:

Czosnek należy obrać i pokroić na paski. Zalać wodą, przykryć i odstawić do lodówki na 24 godziny.

Następnego dnia wodę należy przecedzić przez sitko. Do powstałej mikstury czosnkowej dodać sok z cytryn i odstawić na kolejne 12 godzin.

Następnego dnia dodać miód i zamieszać. Gdy miód się rozpuści, mikstura jest gotowa do spożycia. Naturalny antybiotyk należy przelać do butelki z ciemnego szkła i trzymać go w chłodnym, ciemnym miejscu.

Dawkowanie:

Miksturę należy stosować profilaktycznie trzy razy dziennie po małej łyżeczce. W przypadku choroby podawać co 3-4 godziny, aż do momentu wyleczenia.

Dodatkowe porady

Najlepszym miejscem na przechowywanie czosnku jest ciemna, ale sucha piwnica o temperaturze około 2 stopni Celsjusza. W temperaturze 0°C  główki czosnku można przechowywać nawet do 6 miesięcy – bez większych strat najważniejszych substancji smakowo-leczniczych. Dlatego bardzo ważne jest trzymanie nalewek z czosnku w miejscach chłodnych i nienasłonecznionych.

Do wykonania nalewek polecamy korzystać z polskich odmian czosnku, między innymi z bardzo popularnej odmiany – Harnaś. Czosnek ten zawiera substancje posiadające duże znaczenie zdrowotne, są to m.in. olejki, allina oraz allicyna. Związki te posiadają głównie działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe.

Polecamy nalewkę czosnkową babci Helenki:

Nalewka czosnkowa babci Helenki (tzw. Czoskówa)