Ocet jabłkowy ze względu na bogactwo witamin i minerałów, był stosowany już w starożytnym Egipcie. Pozytywnie wpływa na cały organizm i pomaga w wielu dolegliwościach. Dowiedz się jakie właściwości posiada ocet jabłkowy i jak należy go stosować?

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne , jak mogłoby się to wydawać. Jeżeli pozostawimy otwartą butelkę piwa, wina czy soku jabłkowego, za kilka tygodni otrzymamy ocet. Dzieje się tak, ponieważ wyżej wymienione płyny z czasem samoistnie się zakwaszają. Można także przyśpieszyć ten proces dodając bakterie octowe.

Najlepszy ocet powstaje z dojrzałych oraz słodkich owoców. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ proces powstawania kwasu zależny jest od zawartości cukru. Dlatego też większość producentów octu jabłkowego korzysta z takich odmian jabłek jak: Boskoop, Alkmene czy Mekintosz.

Co kryje się w occie jabłkowym?

W occie kryje się między innymi 20 związków mineralnych i pierwiastków, kwasy: mlekowy, cytrynowy, octowy i propionowy, cały szereg enzymów i aminokwasów, oraz ważne dla zdrowia składniki balastowe jak pektyna.

Dzięki tym składnikom rozszerzają się naczynia krwionośne, usprawniając ukrwienie naszych organów, a pektyna obniża poziom cholesterolu.

W skład octu jabłkowego wchodzi również beta-karoten, odpowiedzialny za ochronę przed wolnymi rodnikami. Powodują one przedwczesne starzenie się organizmu, choroby serca czy zaburzenia immunologiczne.

W occie znajduje się także potas, którego niedobór skutkuje uczuciem wyczerpania fizycznego i psychicznego. Pojawiają się również problemy z pamięcią, wiotczenie mięśni czy brak apetytu.

Uroda a ocet jabłkowy

Egipska królowa Kleopatra wiedziała, że ocet jabłkowy korzystnie wpływa na urodę. Już wtedy używano go jako skuteczny napój, dzięki któremu uzyskiwano gładką, jędrną i świeżo wyglądającą cerę. Dzieje się tak, ponieważ ocet pobudza czynności skóry i poprawia jej ukrwienie – jest więc idealnym środkiem pielęgnującym.

Warto wziąć kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego lub przetrzeć skórę octem jabłkowym rozcieńczonym chłodną wodą. Po takim zabiegu skóra jest bardziej miękka w dotyku i lekko zrównoważona.

A jak było kiedyś?

Nasze babcie i prababcie leczyły octem lekkie dolegliwości takie jak zaburzenia trawienne czy przeziębienie. W tym celu rozcieńczały ocet jabłkowy z wodą i zaprawiały go miodem. Ponieważ ocet działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, stosowano go dawniej również do leczenia ran.

We współczesnych nam czasach ocet jabłkowy nie stracił nic ze swych właściwości. Jest jednym z najskuteczniejszych środków nowoczesnej pielęgnacji zdrowia.

Ekologiczny ocet jabłkowy można nabyć w sklepie moje-zakupy.pl