Ocet jabłkowy ze względu na bogactwo witamin i minerałów, był stosowany już w starożytnym Egipcie. Pozytywnie wpływa na cały organizm i pomaga w wielu dolegliwościach. Dowiedz się jakie właściwości posiada ocet jabłkowy i jak należy go stosować?

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się to wydawać. Jeżeli pozostawimy otwartą butelkę piwa, wina czy soku jabłkowego, za kilka tygodni otrzymamy ocet. Dzieje się tak, ponieważ wyżej wymienione płyny z czasem samoistnie się zakwaszają. Można także przyśpieszyć ten proces dodając bakterie octowe.

Najlepszy ocet powstaje z dojrzałych oraz słodkich owoców. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ proces powstawania kwasu zależny jest od zawartości cukru. Dlatego też większość producentów octu jabłkowego korzysta z takich odmian jabłek jak: Boskoop, Alkmene czy Mekintosz.

Co kryje się w occie jabłkowym?

W occie kryje się między innymi 20 związków mineralnych i pierwiastków, kwasy: mlekowy, cytrynowy, octowy i propionowy, cały szereg enzymów i aminokwasów, oraz ważne dla zdrowia składniki balastowe jak pektyna.

Dzięki tym składnikom rozszerzają się naczynia krwionośne, usprawniając ukrwienie naszych organów, a pektyna obniża poziom cholesterolu.

W skład octu jabłkowego wchodzi również beta-karoten, odpowiedzialny za ochronę przed wolnymi rodnikami. Powodują one przedwczesne starzenie się organizmu, choroby serca czy zaburzenia immunologiczne.

W occie znajduje się także potas, którego niedobór skutkuje uczuciem wyczerpania fizycznego i psychicznego. Pojawiają się również problemy z pamięcią, wiotczenie mięśni czy brak apetytu.

Uroda a ocet jabłkowy

Egipska królowa Kleopatra wiedziała, że ocet jabłkowy korzystnie wpływa na urodę. Już wtedy używano go jako skuteczny napój, dzięki któremu uzyskiwano gładką, jędrną i świeżo wyglądającą cerę. Dzieje się tak, ponieważ ocet pobudza czynności skóry i poprawia jej ukrwienie – jest więc idealnym środkiem pielęgnującym.

Warto wziąć kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego lub przetrzeć skórę octem jabłkowym rozcieńczonym chłodną wodą. Po takim zabiegu skóra jest bardziej miękka w dotyku i lekko zrównoważona.

A jak było kiedyś?

Nasze babcie i prababcie leczyły octem lekkie dolegliwości takie jak zaburzenia trawienne czy przeziębienie. W tym celu rozcieńczały ocet jabłkowy z wodą i zaprawiały go miodem. Ponieważ ocet działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, stosowano go dawniej również do leczenia ran.

We współczesnych nam czasach ocet jabłkowy nie stracił nic ze swych właściwości. Jest jednym z najskuteczniejszych środków nowoczesnej pielęgnacji zdrowia.

Ekologiczny ocet jabłkowy można nabyć w sklepie moje-zakupy.pl