Propolis co to jest?

Propolis, to lepka, żywiczna substancja o barwie brunatnej, zielonkawej. Słowo propolis w języku Greckim oznacza „przedmurze miasta”. Propolis jest używany przez pszczoły do pokrywania nim wszelkich elementów wewnętrznych ula, uszczelniania gniazda. Czynią tak, aby zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pszczoły wykorzystują tu właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu.

Co mają z nim wspólnego pszczoły?

Propolis wytwarzany jest przez pszczoły głównie z substancji żywicznych zebranych z pączków niektórych drzew. Młode pączki drzew pokryte są balsamem chroniącym je przed bakteriami, roztoczami, grzybami, owadami itd. To ewolucyjne przystosowanie,warunek przetrwania rośliny. Pszczoły nauczyły się wykorzystywać substancje pokrywające pączki do swoich celów, zbierając je i znosząc do ula.

propolis2

Sporządzanie tinktury propolisowej.

Propolis dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, dzięki czemu możemy dość łatwo sporządzać lecznicze ekstrakty. Każda domowa apteka powinna posiadać proste w wykonaniu leki z propolisu.
Do 100g 80% – 96% alkoholu (spirytusu) dajemy 20g drobno utartego propolisu (utwrdzonego w lodówce) w temperaturze 30-40°C. Wstrząsamy ten roztwór kilkakrotnie w okresie 1 tygodnia. Po tygodniu oddzielamy osad przez ostrożne zlewanie góry.

Zastosowanie propolisu

Propolis ma od dawna zastosowanie w terapeutyce ludowej, jednak z powodu otoczenia go ścisłą tajemnicą nie stał się publicznie znany. W ostatnich latach poważne instytuty naukowe zajęły się badaniem jego składu chemicznego, jak również jego wpływu na różne choroby. Stwierdzono, że probpolis najskuteczniej działa w leczeniu takich chorób jak katar żołądka i dwunastnicy, zapalenie gardła i oskrzeli, okostnej, bóle reumatyczne i choroby nowotworowe. Bardzo skuteczne działanie tinktury propolisowej okazało się także przy wirusowych chorobach żołądka, przy wrzodach żołądka i jelita grubego, jak rówież przy grzybicach i zgrubieniach skóry na nogach. Doniesienia wskazują, że przy migrenach, chorobie Parkinsona, przy zabużeniach krążeniowych, zapaleniach nerwów i w ogóle przy zapaleniach, jego działanie jest uśnierzające.

W zależności od danej choroby należy stosować różną dawkę tinktury propolisowej.

  1. Przy zapaleniach wywoujących gorączke używa jej się 3x dziennie po 30 kropli.
  2. U kobiet 1 rok przed przewidywanym wystąpieniem klimakterium – 1x dziennie 10 kropli.
  3. Przy zapaleniach prostaty 1x dziennie 30 kropli.
  4. Przy nadciśnieniu 1x dziennie 30 kropli aż do wyleczenia.
  5. Przy zapaleniu nerek i wątroby – 2x dziennie 40 kropli, rozpuszczonych w 100ml wody, co dwa dni przerwa, aż do wyleczenia.
  6. Przy anginie, katarze, zapaleniu gardła – 40 kropli dziennie w 200ml ciepłej wody pić i kilka razy dziennie płukać.
  7. Przy wrzodach żołądka i jelit – do 10ml ciepłego mleka 40 kropli, wypić na czczo.
  8. Przy odciskach i zrogowaciałej skórze, moczymy kłębek waty w tinkturze i nakłądamy na odcisk lub zrogowacenie – kilka razy.
  9. Przy uszkodzeniach skóry nacieramy na uszkodzone miejsce tinkturą.
  10. Do 100ml wody dodajemy 40-50 kropli i po goleniu myjemy twarz.
  11. Przy gruźlicy płuc 30 kropli połykać i 2x w tygodniu inhalować z 1/4 litra gorącej wody, do którewj dodajemy 100 kropli tinktury
  12. Gdzybice na nogach usuwamy przez nawilżenie tinktura zajętych miejsc.
  13. Boleści żołądka usuwamy pijąc 100ml ciepłej wody, do której dodajemy 50 kropli tinktury
  14. To samo stosujemy przy pasożytach jelit zażywając 2x dziennie
  15. Przy oparzeniach I stopnia smatujrmy tinkturą poparzone miejsca.
  16. Pijanego doprowadzamy do trzeźwości, dając mu do wypicia 100ml zimnej wody do której dodajemy 50 kropli tinktury.

Źródło:

pasieka.rostkowski.info