Powietrze którym obecnie oddychamy jest nieco lepsze od tego w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo minęło. Nadal zagraża nam smog przekraczający normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Czy jest jakiś sposób na oczyszczenie płuc z pyłu?
Wbrew pozorom na zły stan powietrza w dużym stopniu ma wpływ transport drogowy. Przyczynia się do powstawania najbardziej szkodliwych substancji takich jak dwutlenek azotu i pył zawieszony. Oznacza to, że jesteśmy narażeni na choroby układy oddechowego przez cały rok. W tym wypadku szczególnie narażeni są ludzie mieszkający w aglomeracjach miejskich.
Stan powietrza w okresie grzewczym
Stan powietrza ulega znacznego pogorszeniu szczególnie w sezonie grzewczym, gdy z kominów zaczynają wydobywać się pyły, rakotwórczy benzo[a]piren, który odpowiada za choroby nowotworowe, a nawet przedwczesną śmierć.
Najczęstszą przyczyną uwalniania szkodliwych substancji jest niskiej jakości węgiel oraz palenie odpadów takich jak: opony, stare meble czy plastik. Choć palenie śmieci jest nielegalne większości uchodzi to na sucho, ponieważ władze samorządowe nie posiadają odpowiednich środków do radzenia sobie z tym problemem.
Oszacowano , że każdego roku z powodu smogu przedwcześnie umiera aż 45 tys. osób.
Smog – jak możemy się przed nim bronić?
Medycyna naturalna bazuje na ziołach i roślinach, których cenne właściwości lecznicze znane są od pokoleń. Stosowanie naturalnych składników w przeciwieństwie do sztucznie produkowanych leków, daje pewność, że organizm będzie w stanie lepiej wchłonąć substancje lecznicze, bez ryzyka skutków ubocznych.
W ziołolecznictwie bardzo ważne jest regularne stosowanie danego specyfiku przez dłuższy okres, ponieważ pierwsze efekty działania ziół są zauważalne dopiero po tygodniu. Wywnioskować z tego można, że zioła działają stopniowo na organizm, przez co są bezpieczne i mało inwazyjne.
Jakie rośliny są korzystne dla układu oddechowego?
1. Korzeń Osha
Osha to zioło pochodzące z obszaru Gór Skalistych i od kilkuset lat było wykorzystywane przez rdzennych Amerykanów do podnoszenia wydolności fizycznej.
Korzenie tej rośliny zawierają szereg związków o właściwościach:
- wspierających oddychanie oraz dotleniających komórki mózgowe
- pomocnych w zapobieganiu choroby wysokościowej
- antybakteryjnych i przeciwwirusowych
- łagodzących kaszel i ból gardła
2. Eukaliptus
Eukaliptus to ciągle zielone drzewo pochodzące z Australii. Olejek z tego drzewa od setek lat służył Aborygenom do wspierania układu oddechowego i łagodzenia podrażnienia gardła.
Właściwości soku z eukaliptusa:
- pomaga w leczeniu zapaleń górnych dróg oddechowych
- rozrzedza wydzielinę i ułatwia wykrztuszanie
- zwalcza uporczywy kaszel
- pomocny w infekcjach płucnych, zapaleniu oskrzeli i astmie
3. Miodunka
Już w XVII wieku, miodunka była wykorzystywana do leczenia płuc i układu oddechowego oraz usuwania zatorów płucnych.
Miodunka posiada liczne właściwości lecznicze:
- osłania i wzmacnia drogi oddechowe
- działa wykrztuśnie i ściągająco
- regeneruje błonę śluzową
- leczy zakażenia dróg oddechowych gardła
- łagodzi kaszel od smogu
4. Oregano
Popularne w kuchni oregano jest nie tylko doskonałą przyprawą, ale posiada również szereg właściwości leczniczych, wykorzystywanych od setek lat. Intensywny smak dobrej jakości oregano potrafi w pewnym stopniu znieczulić język.
Właściwości lecznicze oregano:
- doskonały środek antyseptyczny dzięki składnikom fenolowym działającym antybakteryjnie
- działa przeciwgrzybicznie
- wykazuje działanie rozluźniające pomocne w leczeniu układu trawiennego
- działa odtruwająco na organizm
- łagodzi podrażnienia i choroby skóry
- dzięki olejkom tymolowym leczy ból gardła, kaszel, a nawet gorączkę
- posiada właściwości rozkurczowe działające wykrztuśnie i pomagające usunąć śluz z dróg oddechowych
5. Mięta pieprzowa
Cenne właściwości mięty pieprzowej były znane już w starożytności. Mięta posiada bardzo charakterystyczny smak i aromat , przez co chętnie jest wykorzystywana do sporządzania napojów i deserów. Swą popularność zyskała dzięki mentolowi zawartemu w olejku miętowym.
Cenne właściwości mięty pieprzowej:
- działa rozkurczowo i obniża napięcie mięśni gładkich, przez co jest pomocna w dolegliwościach układu trawiennego
- działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjne, dzięki temu leczy kaszel oraz stany zapalne błony śluzowej gardła
- inhalacje z olejku miętowego łagodzą katar, ból głowy i zapalenie zatok
- działa przeciwzapalnie i daje uczucie chłodu, dzięki temu łagodzi różne wysypki skórne
W jaki sposób używać tych roślin?
Z suszonych liści lub innych części roślin można wykonać napar do picia. Należy wtedy zalać wrzątkiem 1-2 łyżeczki liści na przykład miodunki i parzyć 10-15 minut. W przypadku miodunki ostudzony napar można pić trzy razy dziennie.
Innym sposobem na wykorzystanie liści jest wykonanie inhalacji. Należy wtedy w odpowiednim naczyniu zalać gorącą wodą kilka liści, a następnie wdychać lecznicze opary.
Ze względu na wygodę użycia najczęściej inhalację wykonuje się z olejków aromatycznych. Wtedy do niewielkiej ilości gorącej wody należy dodać 10 kropel olejku na przykład eukaliptusowego oraz wdychać opary. Inhalacje wykonuje się między innymi w celu złagodzenia infekcji dróg oddechowych, złagodzenia kataru oraz usunięcia zalegającej wydzieliny.
Dobrym sposobem na na zwalczenie różnego rodzaju infekcji gardła, jest wykonanie płukanki. W tym celu należy dodać do szklanki wody 5 kropel olejku na przykład z eukaliptusa, wymieszać i płukać gardło 2-3 razy dziennie.
Można także wykonać własnoręcznie nalewkę z miodunki i kwiatów czarnego bzu, działającą wzmacniająco na płuca i oskrzela. Należy wtedy pić 1- 4 ml nalewki z miodunki plamistej trzy razy dziennie.
Przepis na nalewkę z miodunki plamistej i kwiatów czarnego bzu
Składniki:
- cztery garści drobno posiekanych liści miodunki
- garść kwiatów czarnego bzu
- laska cynamonu
Przygotowanie:
- Wszystko wrzucamy do szklanego słoja i zalewamy dwiema butelkami białego wina gronowego
- Mieszankę odstawiamy na 10 dni, później całą zawartość przelewamy do garnka, dolewamy 2 szklanki miodu i podgrzewamy przez ok. 20 minut aż do zagotowania
- Gorącą nalewkę przelewamy do butelek i mocno zakręcamy
Wszystkie wymienione produkty można nabyć w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zielarskim, a także ekologicznym